دامنه صادرات لوازم خانگي در كشور محدود است// سامانه جامع انبارها و كنترل كالاهاي قاچاق، راهي براي حمايت از توليد ملي

دامنه صادرات لوازم خانگي در كشور محدود است// سامانه جامع انبارها و كنترل كالاهاي قاچاق، راهي براي حمايت از توليد ملي

1395/12/7 2636 0

دامنه صادرات لوازم خانگي در كشور محدود است// سامانه جامع انبارها و كنترل كالاهاي قاچاق، راهي براي حمايت از توليد ملي

خوشبختانه تاکنون 10 شرکت مدیریت صادرات در استان ایجاد شد که در حوزه‌های تخصصی فعالیت می کنند و امیدواریم با وجود این شرکت ها، دامنه صادرات لوازم خانگی ایران از کشورهای افغانستان و عراق، فراتر رود.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان گفت: خوشبختانه شرکت های لوازم خانگی از روندی که در رابطه با مبارزه با کالای قاچاق، ایجاد شده راضی بوده اند.
به گزارش واحد رسانه شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان، محمد مجیری در نشست خبری بیستمین نمایشگاه لوازم خانگی اصفهان با بیان اهمیت مبارزه با قاچاق در این صنعت اظهار داشت: مبارزه با قاچاق و حمایت از تولید داخلی موضوعی بسیار کلیدی است که حیات اقتصاد کشور را در دست دارد. البته در کنار این نظارت ها، تولیدکننده داخلی نیز باید تولید با کیفیت ارایه کند تا خریدار به استفاده از برندهای ملی رغبت نشان دهد.
وی با اعلام این که مبارزه با قاچاق از مرزها آغاز و به خرده فروشی ختم می‌شود، گفت: به اعتقاد دولت اگر خرده فروشی کالای قاچاق را نظارت کنیم، تقاضای قاچاق کالا کم‌ تر خواهد بود و مصرف کنندگان به سمت کالای با کیفیت داخلی روی می آورند.
معاون امور بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان، اظهار داشت: از ابتدای سال جدید هیچ بارنامه‌ای برای حمل و نقل کالاها در کشور ثبت نمی‌شود و باید نقل و انتقال کالاها در سامانه جامع انبارها ثبت شده باشد که این حتی شامل انبارهای خصوصی کوچک نیز خواهد شد.
به گفته وی، این سامانه بر انبارهای دولتی و بخش خصوصی و تمامی مراکز نگهداری کالا نظارت دارد که این امر می‌تواند در جلوگیری از ورود کالای قاچاق و کنترل مراکز نگهداری کالای قاچاق مؤثر باشد.
مجیری با اذعان به این که در زمینه صنعت لوازم خانگی، اقدام اساسی در خصوص برندینگ، فروش و بازاریابی انجام نشده است، گفت:  این صنعت باید به سمت تقویت مجموعه‌های بزرگ تولیدی قدم بردارد تا بتواند صادرات محور عمل کرده و با تولیدات خارجی رقابت کند.
وی به اجرای " طرح رونق" از ابتدای سال جاری اشاره کرد و افزود: در استان اصفهان با اختصاص هزار میلیارد تومان اعتبار به صنایع کوچک و بزرگ و جذب بیش از 750 میلیارد تومان از این منابع توسط واحدهای تولیدی، تلاش شده رونق به واحدهای تولیدی برگردد. همچنین در سفر وزیر کشور به اصفهان، سه هزار میلیارد تومان به صنایعی که دارای بیش از یکصد نفر اشتغال بوده و به مشکل برخورده بودند، اختصاص داده شد که در قالب سرمایه در گردش و یا سرمایه ثابت پیش بینی گردید.
وی ادامه داد: یکی از سیاست های دولت ایجاد فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای است و با توجه به نقش این فروشگاه ها در تأمین و توزیع کالا و حذف واسطه ها باید در این راستا جدی تر اقدام کرد چراکه در حال حاضر، تعداد فروشگاه‌های خرد در ایران بسیار زیاد است و سرانه فروشگاه های خرد در ایران از بسیاری از کشورهای جهان بیشتر است. بنابراین باید از ظرفیت فروشگاه های بزرگ برای بهبود فروش و ارایه محصولات، کمک گرفت.
معاون سازمان صنعت و معدن، به لزوم وجود شرکت های مدیریت صادرات در استان و کشور اشاره داشت و اعلام کرد: خوشبختانه تاکنون 10 شرکت مدیریت صادرات در استان ایجاد شد که در حوزه‌های تخصصی فعالیت می کنند و امیدواریم با وجود این شرکت ها، دامنه صادرات لوازم خانگی ایران از کشورهای افغانستان و عراق، فراتر رود.
این مقام مسوول همچنین ابراز امیدواری کرد: با بهره برداری از محل جدید نمایشگاه ها در سال جدید، نمایشگاه بین المللی لوازم خانگی، با دو رکن مهم و اصلی خود یعنی مشارکت کننده و بازدیدکننده متخصص، بیش از پیش ارتقا یابد.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر